ژاکت مرجع تخصصی معرفی و فروش محصولات دیجیتال در ایران است. گروه های مختلف کالای دیجیتال از جمله ابزارهای ساخت وب سایت، فایل های گرافیکی، فایل های ویدیویی و دیگر محصولات دیجیتال در ژاکت عرضه می شود.

در این مطلب با امیر عصاری مدیر وب سایت ژاکت و آینده این استارتاپ آشنا خواهیم شد

امیر عصاری لطفا خود را معرفی و بفرمایید چه پروژه هایی تا به الان داشتید؟

امیر عصاری ، ۳۴ سالمه و رشته تحصیلیم IT گرایش IT در حال حاضر هم افتخار اینو دارم مدیرعامل مجموعه ژاکت باشم.

من سال حدودا ۸۳ اینطورا اولین فروشگاه اینترنتیمو که یک فروشگاه نرم افزاری بود راه اندازی کردم. در کنار فروش محصولات نرم‌افزاری کم کم فروشگاه بازی های رایانه‌ای هم راه اندازی کردم و اولین تجربه فروش اینترنتیم از آن زمان شروع شد.

در کنار کار فروشگاه اینترنتی و کارهای مربوط به طراحی سایت، با ویژه نامه کلیک روزنامه جام جم هم به صورت دورکاری در تیم تحریریه همکاری داشتم و با برخی شرکت‌ها هم به عنوان مشاور IT همکاری داشتم.

چه شکست هایی رو متحمل شدید؟


شکست نمیشه گفت چون همواره چالش بوده! یا شاید هم برداشت من اینطوره. مثلا سال ۸۵ به دلیل رفتن به خدمت سربازی و البته مشکلاتی که آن زمان فروش اینترنتی داشت (نه کارت شتابی وجود داشت برای پرداخت آنلاین و نه مثل الان فرهنگ فروش اینترنتی فراگیر شده بود) نمیتوانستم خودم در پادگان حضور داشته باشم و هماهنگی ها با مسئول پست جهت ارسال مرسولات را انجام دهم یا آماده سازی محصولات در منزل توسط سایر اعضای خانواده سخت بود به همین خاطر بعد از رفتن به خدمت سربازی به ناچار فروشگاه اینترنتی رو غیرفعال کردم و سایر کارهایی که مشغول بودم به نوعی نبودند که شکست براشون تعریفی داشته باشه چون اغلب خدمات مشاوره بودند و ارائه راهکار

الان ژاکت تو چه وضعیتی هست ؟اینده ژاکت رو چطور میبینید؟


ما تغییرات بزرگی رو مدنظر داشتیم که یکی از آنها تغییر پلتفرم ژاکت بود. خوشبختانه این تغییر انجام شد و با وجود مشکلاتی مثل قطعی اینترنت که همزمان با تغییر پلتفرم ما بود، در حال حاضر در شرایط نسبتا خوبی هستیم و امور سایت در حال انجامه. باگ های کوچکی هست که به صورت روزانه رفع میشه و مشکل خاصی خوشبختانه نداریم.
آینده ژاکت رو باید از چند جهت دید. یکی از بدیهی ترین آنها شاید تجمیع توسعه دهندگان حرفه ای ایرانی در یک محیط برای کسب درآمد مناسب به صورت فریلنسری هست که امیدواریم در آینده با فراهم سازی امکانات مورد نیاز بتوانیم محصولات توسعه دهندگان عزیزمون را وارد بازارهای خارجی کنیم و به نوعی صادرات (قالب و افزونه های وردپرسی) هم داشته باشیم.

کسب و کار ها در کرونا چه آسیبی خواهند دید؟


اینکه بگوییم چه آسیبی خواهند دید درست نیست چون قطعا خیلی از کسب و کارها آسیب میبینند. آسیب ها از جنبه های مختلف هستند یکی از آنها اینکه بسته به نوع کسب و کار ممکنه محصول یا خدمات کسب و کار، نیاز جامعه در شرایط کرونا نباشد و آسیب ببینند مثل کسب و کارهای فروش محصولات دکوری و تزئینات. در مواردی هم ممکنه خود کسب و کار نتواند با شرایط موجود فعالیت کند. مثلا کسب و کارهای آفلاین یا حتی مواردی که امکان فروش اینترنتی داشتند اما اقدامی نکردند مثل فروش آنلاین لوستر و لوازم روشنایی.
به حر حال کرونا یک شرایط خاص را برای کل دنیا به وجود آورده و آسیب را به همراه دارد. حتی برای کسب و کارهایی که به صورت مقطعی در بازه زمانی مربوط به کرونا و قرنطینه دارای رشد بودند هم آسیب هایی از جمله اختلال فنی، پر رنگ تر شدن نقاط ضعف کسب و کار و گاهی جذب نیروی بی رویه به همراه داشته که در دوران پس از کرونا احتمالا اگر مدیریت صحیحی برای این کسب و کارها صورت نگیرد دچار مشکلات جدی خواهند شد.

کسب و کار شما هم اسیب دیده؟


خوشبختانه چون ماهیت کسب و کار ما به طور کامل انلاین بود و حتی محصول ارائه شده هم مجازی است با مشکل خاصی در فروش مواجه نشدیم اما در بحث فنی چون در حال توسعه پلتفرم بودیم کمی هماهنگی نیروهای مختلف بخش فنی با همدیگر سخت تر شد.

وضعیت کسب و کارها در ایران را چطور میبینید؟


اگر سوالتان مربوط به کسب و کارهای آنلاین است. در صورتی که بتوانند راه خودشان را فارغ از قوانین و مجوزهای دست و پا گیر طی کنند، وضعیت خوبی است. منظورم از قوانین دست و پا گیر نداشتن قوانین نیست. بلکه کسب و کارهای در راستای قوانین موجود و در شرایطی که حقوق خریداران حفظ شود فعالیت کنند و نهادهای مربوطه نیز نظارت داشته باشند، اما مواردی مثل اینکه ابتدای راه اندازی نیازمند اخذ انواع مجوز و ثبت نام در حوزه مالیاتی و … باشند برای یک کسب و کار نوپا سخت است.

علی حاجی محمدی و ژاکت؟ چه کارهایی برای ژاکت کرده است؟


علی حاجی محمدی بنیان گذار ژاکت است و میشه گفت از روز اول کلی حرص و جوش خورده و همچنان هم این حرص خوردن ها ادامه دارد تا ژاکت به صورت کامل به فرزند خلف با رویای کسب درآمد در خواب تبدیل بشه. کمک ها و کارهای علی آنقدر زیاده که نمیتونم به صورت موردی به آنها اشاره کنم. از استراتژی های راهبردی گرفته تا حمایت های مختلف در شرایط حساس.

وبمستران ایرانی رو چطور میبینید؟


بسته به تعریف وبمستر روحیات مختلفی دارند. اگر کل جامعه که خودشان را وبمستر می‌دانند در نظر بگیریم باید بگویم گاهی اوقات لجباز! اگر منظورمان وبمستران حرفه‌ای در مقایسه با سایر کشورهای دنیا باشد، باید بگویم مملو از دانش و تجربه و آماده شرایط سخت.

بیشترین خریدهایی که داشتید مربوط به چه آیتمی بوده است؟


پر فروش ترین محصول ژاکت در سایت مشخص است. در حال حاضر بیشترین فروش مربوط به محصول yoast seo premium بوده است.

درامد ژاکت در سال ۹۸؟


سوال سختیه و میدونید که اغلب کسب و کارها به این سوال پاسخ شفافی نمی دهند. برای اینکه تفاوتی بین ما و سایر کسب و کارها نباشه اجازه بدید من هم پاسخ شفافی ندهم . اما اینطور بگویم که از سالهای قبل بهتر بوده.

میزفکر رو چطور میبینید؟


پر از انگیزه. نیازمند استراتژی مدون و برنامه ریزی دقیق برای رسیدن به هدفی که در کوتاه مدت میسر نمیشه.

ژاکت به چه معناست و چرا این اسم انتخاب شد؟


معنای خاصی ندارد. ژاکت در محیطی دوستانه با همفکری کلیه همکاران شکل گرفت. کلماتی از ذهن دوستان خارج میشد و در نهایت با این ذهنیت که در حال حاضر قالب وردپرسی همچون یک لباس جدید برای سایت است کلمات Jacket و ژاکت فارسی با هم ترکیب شد و ژاکِت خلق شد.

صحبت پایانی امیر عصاری؟

امیدوارم همه مردم دنیا همواره سلامت باشند و هرچه زودتر زندگی مثل قبل جاری باشه و انسان ها هم بیشتر از قبل مراقب طبیعت باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *