با وجودی که شتابدهنده ها و سرمایه گذاری های خطر پذیر جزو حمایت کننده های کسب و کارها نوپا به شمار می روند اما در این میان سرمایه گذاران نیک اندیش هم در این مسیر جز حامیان استارتاپ ها محسوب می شوند.

سرمایه گذاران نیک اندیش که هدفشان کمک و حمایت از استارتاپ ها است در عین حال با شناسایی سرمایه گذاران و با پیوند دادن  سرمایه گذاران و کارآفرینان، حمایت خود  را تسریع می بخشند. یکی از این مراکز گروه سرمایه گذاران نیک اندیش کارایا است به طوری که موسسان اش که هفت تن هستند با ایده حمایت از جوانان نوآور، این مجموعه را در سال ۱۳۹۴ راه اندازی کرده اند. برای آشنایی بیشتر با این مجموعه  خبرگزاری بازار گفتگویی با سید جلال احمدزاده، رئیس هیئت اجرایی این گروه سرمایه گذاری انجام داده است. 

کارایا؛ پیوند دهنده سرمایه گذاران باتجربه و کارآفرینان منتخب

در آغاز گفتگو سید جلال احمدزاده از روحیه کمک به جوانان تازه کار از دیرباز تا کنون که در اکثر فعالان اقتصادی موفق وجود داشته است یاد کرد و درباره تاسیس این گروه سرمایه گذاری گفت:  اوایل سال ۱۳۹۴ عده ای از این عزیزان (۷نفر) که هرکدام کسب وکار شخصی خود را داشتند و اکثرا دستی در امور خیریه نیز داشتند، تصمیم گرفتند به اینگونه حمایت ها ساختار و چارچوبی بدهند. از همان ابتدای فعالیت سعی در ترویج و اشاعه فرهنگ حمایت از کسب و کارهای نوپا (استارتاپ ها) داشته است تا بتواند گامی در توسعه اقتصادی و ترویج کارآفرینی برداشته و در مسیر رسالت خود قدم بردارد.

درا دامه وی افزود: خدمات این گروه سرمایه گذاری به طورخاص از طرفی شناسایی و غربالگری تیم های استارتاپی و از طرف دیگر شناسایی و غربالگری سرمایه گذاران نیک اندیش و اتصال این دو گروه به یکدیگر یا به عبارت دیگر پیوند دهنده سرمایه گذاران باتجربه و کارآفرینان منتخب می باشد.

رئیس هیئت اجرایی گروه سرمایه گذاران نیک اندیش کارایا  درباره چگونگی سرمایه گذاری روی استارتاپها توضیح داد: از سویی تیم های استارتاپی می بایست از فرایند پیش غربالگری، غربالگری و راستی آزمایی با استاندارد های تعریف شده در ساختار عبور نمایند تا قابلیت سرمایه گذاری بر روی آنها حاصل گردد.  میزان سرمایه گذاری برای هر تیم معمولا در محدوده یک میلیارد تومان می باشد ولی مواردی بوده که کارایا به همراه مجموعه سرمایه گذاری دیگر مشترکا (co-invest) تا دو برابر هم بر روی یک تیم سرمایه گذاری کرده اند.

همچنین به گفته وی از شروع کار این گروه سرمایه گذاری تا به امروز محدودیتی در نوع و حوزه فعالیت استارتاپ نبوده ولی تصمیم هیئت امناء کارایا برای سال جدید تیم های استارتاپی فناور و نوآور که یک مشکل واقعی را از کشورمان حل کند، می باشد.

فرهنگ استارتاپی بلوغ کافی پیدا نکرده است

در عین حال  وی  با بیان اینکه فرهنگ استارتاپی بلوغ کافی پیدا نکرده، معتقد است این طرز تفکر و فرهنگ استارتاپی نیز مانند بسیاری از چیزهای دیگر، وارداتی از غرب می باشد و به همین دلیل وارداتی بودن، هنوز در کشور ما بلوغ کافی پیدا نکرده است و با خیلی از اصول و طرز تفکرات کسب و کارهای سنتی قابل توجیه نمی باشد، به همین دلیل برای رسیدن به بلوغ و شکوفایی، راه طولانی و صعب العبوری پیش رو داریم.

 از سویی دیگر به شمار زیاد چالش ها  از ابتدا تا کنون  اشاره می کند  و براین باور است که این اکوسیستم بیش از هر چیزی برای رفع چالش ها به صبر و شکیبایی، منابع فراوان، اعتقاد به کار بلند مدت و افراد کارشناس و دلسوز نیازمند است.  

احمدزاده در ادامه با اشاره به اینکه معنا و مفهوم تیم استارتاپی، یعنی تلاش و کوشش بی وقفه و رفع موانع است، افزود: یکی از این تلاشها پیدا کردن سرمایه گذار و جذب سرمایه برای حیات استارتاپ است.  استارتاپ ها می بایست یقین داشته باشند که سرمایه گذاران به دنبال تیم ها و افراد قابل برای سرمایه گذاری می گردند و در این عصر دیجیتال پیدا کردن سرمایه گذاران و اتصال به آنها در واقع کار سختی نیست بر همین اساس اگر تیمی قادر به یافتن منابع سرمایه گذاری خود نباشد تیم قابلی محسوب نمی شود. ضمن اینکه بسیاری از استارتاپ ها به اشتباه فکر می کنند که مشکل اصلی آنها در کسب و کارشان جذب سرمایه است، در صورتیکه اینطور نیست.

مکانیزم هایی برای کنترل رانت و رانتخواری در این اکوسیستم وجود داشته باشد

اما در ادامه گفتگو وی به این پرسش که حمایتهای دولت در چه مواردی باید انجام شود، گفت: دولت می بایست در مقیاس بسیار کلان از این اکوسیستم نوپا حمایت کند، به عبارتی تمهیدات لازم جهت دسترسی اینترنت در تمامی شرایط و بحران ها برای همگان را فراهم سازد و مکانیزم هایی برای کنترل رانت و رانتخواری در این اکوسیستم را داشته باشد تا در صورتیکه کسی بر خلاف قوانین عمل کرد دیگری هم به گناه نکرده ؛نسوزد.

 وی معتقد است در مقایسه با سایر کشورها، شفافیت و جلوگیری از رانت و رانتخواری چاره خیلی از دردهای کشور است و در این اکو سیستم نوپا هم غیر از این نمی باشد.

احمدزاده  همچنین افزود: دولت می تواند مسیر صحیح سرمایه گذاری را در حوزه فناوری های نو مثل، بلاکچین و سلامت دیجیتال ریل گذاری کند و موجبات جلوگیری از فیلترینگ سلیقه ای را فراهم کند.

در عین حال وی خاطر نشان کرد:همچنین کارایا مخالف سرمایه گذاری دولتی در این اکوسیستم می باشد اما اگر سازمانها در داخل خودشان و در حیطه تخصصی خود بتوانند با فکری باز و اعتقاد به کار بلند مدت و صبر و شکیبایی و بکارگیری نیروهای دلسوز متخصص سرمایه گذاری انجام دهند، نتیجه خواهند گرفت.

 همچنین این رییس هیات اجرایی  معتقد است  از جمله مشکلات، سرمایه های بی حساب و بی صاحب موجود در اکوسیستم که باعث توقعات غیرمنطقی تیم ها و عادت به ولخرجی در اکوسیستم می شود و کیفیت پایین خروجی شتاب دهنده ها است.

سال جدید و ایجاد پلتفرم برای کاهش جلسات حضوری

احمد زاده همچنین درباره ارتباط سرمایه گذار ان و استارتاپها گفت: تاکنون شکل گیری این ارتباط در جلسات ماهانه سرمایه گذاران صورت می گرفت بدین شکل که دو الی سه تیم هر ماه بعد از جلسات پیش غربالگری و غربالگری کاندید می شوند و در جمع کلیه سرمایه گذاران حضور پیدا کرده و با ارائه ای از فعالیت خود، نظر عده ای از سرمایه گذاران علاقه مند را جلب کرده و با انتخاب یک نماینده از تیم سرمایه گذاران، ادامه روند راستی آزمایی برای تیم صورت می گیرد.

و از سوی دیگر به گفته وی در سال جدید  قرار است که این ارتباط به وسیله یک پلتفرم انجام شود و حتی المقدور نیاز به جلسات حضوری را کاهش بدهیم  که از مزیتهای دوران ویروس کرونا و تلاش برای حذف رفت و آمد های غیر ضروری) است.

وی به این پرسش که آیا امتیازاتی برای سرمایه گذاران ی در نظر می گیرید، پاسخ داد: ما در کارایا هیچ امتیازی را به غیر از آشنایی با تیم های استارتاپی، برای سرمایه گذار نیک اندیش در نظر نگرفتیم، ولی بودن در جمع ما خود بخود مزیت هایی از جمله شبکه سازی، قرار گرفتن در جریان اطلاعات روز اکوسیستم و حس مثبت و مفید بودن را دارد که اگر هر سرمایه گذار نیک اندیش هم باشد به جمع ما جذب خواهد شد.

در سالهای آینده از تب سرمایه گذاری های احساسی کم می شود و بیشتر به سمت سرمایه گذاری های منطقی پیش می رود. بنابراین امکان دارد که از کمیت سرمایه گذاری ها کاسته شود ولی مسلما به کیفیت آنها افزوده خواهد شد

با وجود تحریم، امکان سرمایه گذاری خارجی نیست

احمدزاده درباره جذب سرمایه گذار خارجی گفت: تاکنون سرمایه گذار خارجی به معنی واقعی نداشتیم، البته تعدادی افراد ایرانی مقیم خارج از کشور به صورت ریالی در تیم ها سرمایه گذاری نموده اند.  ضمن اینکه در حال حاضر با وضعیت تحریم های موجود امکان سرمایه گذاری خارجی وجود ندارد.

وی در باره جذب سرمایه گذاران حقیقی هم یادآور شد: یکی از چالش های عمده، تشویق سرمایه گذاران به حضور هر چه بیشتر در جلسات مختلف مشاوره، غربالگری، سرمایه گذاری و نهایتا مشارکت بیشتر در سرمایه گذاری بر روی استارتاپ ها می باشد. افراد فعال در هسته مرکزی این گروه سرمایه گذاری با اعتقاد به کار بلند مدت، تلاش، صرف وقت و امکانات دیگر خود سعی در انتخاب دقیقتر تیم ها و دریافت نتایج بهتر دارند و در کنار آن اطلاع رسانی توسط همین افراد به شبکه دوستان و آشنایان خود و همچنین تولید محتوای مناسب برای آموزش و فرهنگ سازی در شبکه های مجازی و جلسات حضوری در دراز مدت خود موجب جذب سرمایه گذاران نیک اندیش بیشتر می شود.

همچنین احمدزاده به برنامه توسعه ای این مجموعه اشاره کرد و افزود: برنامه ما برای سال آتی بررسی کلیه اقدامات صورت گرفته چند سال گذشته از شروع تا بحال و کسب تجربه از اشتباهات گذشته، بهبود فرآیندهای انتخاب و تصمیم گیری های داخلی خودمان برای آینده است. ضمن اینکه طراحی و ارتقاء سیستم های مجازی با هدف حضور فیزیکی کمتر و مشارکت بیشتر سرمایه گذاران از راه دور از اولویت های سال پیش رو می باشد.

اما احمدزاده درباره چشم انداز سرمایه گذاری روی استارتاپها هم معتقد است اکوسیستم استارتاپی کشور از اوایل دهه نود شمسی شکل گرفته و به نظر می رسد که در سه الی چهار سال اخیر به حد بالای تب و حباب خود رسیده است و به نظر می رسد در سالهای آینده از تب سرمایه گذاری های احساسی کم می شود و بیشتر به سمت سرمایه گذاری های منطقی پیش می رود. بنابراین امکان دارد که از کمیت سرمایه گذاری ها کاسته شود ولی مسلما به کیفیت آنها افزوده خواهد شد.

همچنین وی گفت: به هر حال ما  اعتقاد دارد که این اکوسیستم در دراز مدت بالغ خواهد گردید و سهم بالایی از درآمد و ثروت آفرینی در کشور را به خود اختصاص خواهد داد.

در پایان گفتگو،  وی براین باور است دستیابی به موفقیت، پیشرفت و تعالی راه میانبر ندارد و فقط با تلاش، پشتکار، صداقت و اعتقاد به کار بلند مدت به دست می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *